Our newsPolskie posty

8 zasadniczych punktów, na które należy zwrócić uwagę w trakcie projektowania kuchni

Polski architekt w Chicago. Chicago architect. Interior design. New construction plans.

Pierwszą osobą, do której zwracasz się z prośba o pomoc w zaprojektowaniu kuchni jest polski architekt w Chicago. Zanim, o ile w ogóle, projektant kuchni otrzyma plany od architekta, konfiguracja wnętrza jest już ustalona i trudna do zmienienia z powodu sąsiednich pomieszczeń, ścian, otworów okiennych itp. Poza tym nie zawsze jest możliwe czy konieczne angażowanie projektanta już na etapie projektowania, zwłaszcza jeśli doświadczony architekt ma wiedzę, aby stworzyć funkcjonalny układ kuchni.

Jeśli planujesz, lub już zleciłeś architektowi stworzenie projektu Twojej kuchni, musisz pamiętać o kilku bardzo istotnych sprawach. Przede wszystkim przekaż architektowi jak najwięcej informacji na temat wyglądu Twojej wymarzonej kuchni. Każdy, nawet nieistotny detal pozwoli mu stworzyć projekt spełniający Twoje potrzeby i pragnienia.

Nie wahaj się też bombardować swojego architekta zdjęciami kuchni znajomych lub zebranych z Houzz, Pinterest czy prasy. Są one nieocenionym narzędziem pozwalającym architektowi poznać Twoje osobiste upodobania. Nigdy nie jest zbyt wcześnie aby wspomnieć o kolorze lub stylu szafek.

Kiedy polski architekt w Chicago dobrze zrozumie, jakie są Twoje oczekiwania dotyczące wyglądu Twojej kuchni, kolejnym ważnym etapem będzie stworzenie dobrego i funkcjonalnego układu. Innymi słowy, jak najlepiej wykorzystać swoją kuchnię dzięki efektywnie zaprojektowanej przestrzeni.

Warto pamiętać, że czasami bardzo nieoczywiste rzeczy na etapie projektowania, w efekcie sprawiają, że przestrzeń staje się harmonijnym, praktycznym i bardzo wygodnym w użytkowaniu pomieszczeniem. Niestety czasami istnieje rozdźwięk między architektem a projektantem kuchni. Aby zapewnić płynniejsze przejście od projektu do projektanta kuchni trzeba pamiętać o  8 istotnych punktach,  przekazać je swojemu architektowi… dobrze się bawić!

  1. Lokalizacja

Kuchnie to jedne z najbardziej skomplikowanych przestrzeni do projektowania. Muszą nam zapewnić wystarczającą prywatność i  jednocześnie służyć jako centrum interakcji społecznych i spotkań rodzinnych. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzeń kuchenna zapewniała pewien stopień elastyczności. Od prostej, zamkniętej kuchni po plan otwartej koncepcji, układy tych przestrzeni będą się różnić w zależności od priorytetów każdej rodziny. Upewnij się, że wyjaśnisz, jak otwarty ma być układ Twojej kuchni i jakie pomieszczenia będą z nią sąsiadować. Przekaż swojemu architektowi swoje przemyślenia na temat obiegu w pozostałej części domu. Kiedy goście wejdą do twojego domu, czy zobaczą kuchnię? Czy może centralnym punktem będzie jasno oświetlona ściana z oknami w  pokoju rodzinnym?

  1. Naturalne światło

Potrzebujesz dobrze oświetlonej kuchni z wielu powodów. Przygotowywanie posiłków, jedzenie, nauka i wszelkie inne regularne czynności, które mają tu miejsce. Kompromis polega na tym, że im więcej masz okien, tym mniej jest dostępnego miejsca na szafki ścienne. Dobrze zaplanowana  kuchnia będzie miała równowagę okien i szafek. Jeśli zdecydujesz się na bardziej otwarty plan, możesz „pożyczyć” naturalne światło z okien i drzwi z sąsiednich pomieszczeń.

  1. Trójkąt roboczy

Trójkąt roboczy jest prawdopodobnie najważniejszą koncepcją projektową, która pomaga stworzyć najwygodniejsze warunki do pracy w kuchni. Podstawowe prace w kuchni są wykonywane między blatem kuchennym, zlewem i lodówką. Te trzy punkty są połączone niewidoczną linią, która tworzy trójkąt roboczy. W funkcjonalnej kuchni tej przestrzeni nic nie zakłóca, więc jeśli to możliwe, przekieruj ruch poza ten obszar. Zalecane są następujące wytyczne projektowe: żaden bok trójkąta roboczego nie powinien mierzyć mniej niż 4 stopy i nie więcej niż 9 stóp oraz nie powinien przecinać wyspy o więcej niż 12 cali.

  1. Uniwersalna Wyspa

Jeśli pozwala na to rozmiar kuchni, nie ma lepszego wykorzystania przestrzeni niż wyspa kuchenna. Oferuje więcej powierzchni roboczej, dodatkowe miejsca do siedzenia, przechowywania i rozrywki, niż można sobie wyobrazić. Pamiętaj, im lepiej przemyślisz swoje oczekiwania i potrzeby, tym łatwiej architekt zaprojektuje położenie i konfigurację wyspy. Czy chcesz wchodzić w interakcje z dziećmi odrabiającymi lekcje i utrzymywać kontakty towarzyskie z gośćmi? Może chcesz miejsca siedzące po dwóch stronach wyspy? Czy chcesz wykorzystać wyspę jako duży bufet / miejsce do serwowania posiłków?

  1. Odstęp między przejściami

Jeśli przestrzeń między szafkami jest zbyt wąska, będzie Ci się wydawać, że jest zbyt ciasno, a pomieszczeniu brakuje elastyczności. Natomiast za dużo miejsca sprawi, że poczujesz się, jakbyś robił niepotrzebne dodatkowe kroki między blatami roboczymi. Wygodna szerokość wynosi 42 ”w korytarzach roboczych, nigdy mniej niż 40”, jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce. W bardziej obleganych strefach gotowania możesz zwiększyć do 48 cali, ale absolutnie nie więcej.

  1. Wybór lodówki

Zakupiona lodówka pomoże architektowi zaplanować odpowiednie odstępy między korytarzami i ramionami trójkąta roboczego. Standardowe lodówki zwykle wystają poza powierzchnię szafek, co utrudnia poruszanie się po tym obszarze i wymagałoby dodatkowej szerokości korytarza. Wygodnym rozwiązaniem w takim przypadku jest lodówka zwana ‘counter depth’ , która została zaprojektowana tak, aby pasowała do głębokości szafek, co ułatwia projektowanie w różnych lokalizacjach. Ważne jest również, aby mieć odpowiednio blisko miejsce na blacie na odkładanie przedmiotów po wyjęciu ich z lodówki.

 

  1. Miejsca siedzące

Większość osób zazwyczaj wie, jak chcą zorganizować swoje miejsce siedzące, niezależnie od tego, czy jest to bar śniadaniowy czy stół kuchenny w kuchni. Jeśli Twoi bliscy gromadzą się w kuchni, aby cieszyć się oglądaniem procesu gotowania lub po prostu prowadzić rozmowę, strategicznie umieść siedzenia z dala od trójkąta kuchennego i miejsca pracy. Jeśli będziesz mieć miejsca siedzące przy wyspie, upewnij się, że jest co najmniej 5 stóp wolnej przestrzeni.

 

  1. Spiżarnia / przechowywanie

Zastanów się ile i jakiego rodzaju miejsca do przechowywania będziesz potrzebować w kuchni. Spiżarnia zajmuje więcej miejsca niż szafki kuchenne , ale jeśli zależy Ci na wyodrębnieniu takiej przestrzeni, przekaż koniecznie te informacje wcześniej swojemu architektowi. Przemyśl, czy będziesz przechowywać wyłącznie żywność i konserwy, czy również urządzenia, przybory i naczynia kuchenne. Nie ma żadnych zasad dotyczących wielkości obszaru ani tego, co możesz tam przechowywać, po prostu dostosuj spiżarnię do swojego domu i stylu życia.

 

Polski architekt w Chicago i na przedmieściach, Katarzyna Cimoch.

KC Architects, Inc.

2210 W Chicago Ave, Chicago, IL 60622

773-818-6331

kc@architect-chicago.com